Strona główna > Muzyka > Marchewka bez kija

Marchewka bez kija

Kontynuuję wątek nadrabiania zaległości. Teraz przyszła pora na mocno zakurzone już dwie pozycje z wytwórni Karrot Kommando – Miąższ – „Miąższ” i Frozen Bird – „Terry’s Tale”.

miazsz_okladkaTak się szczęśliwie złożyło, że kilka dni temu szczęśliwym zbiegiem okoliczności pojawiłem się w krakowskim klubie „Kotkarola” (dawny „Piękny Pies”) na koncercie amerykańskiego zespołu Screaming Females, mającym na koncie współpracę z samym Steve’em Albinim (zespół gorąco polecam, jeden wybrany ich klip, cover Sheryl Crow, zamieszczam na samym dole). W klubie wisiał plakat zapowiadający koncert zespołu Miąższ. Po przesłuchaniu jego debiutanckiej płyty postaram się występu nie przeoczyć.

Miąższ to kapela powstała w Lublinie w 2008 roku. Przyznaję, że jestem zaskoczony, że płytę wydało Karrot Kommando, które raczej słynie z wydawnictw folkowych i reggae. Ale mniejsza o logo wydawcy. Liczy się muzyka, a tak jest zaskakująca. Mocno akustyczna, z pokręconymi, poetyckimi tekstami. Prędzej kojarząca się piosenką autorską, aktorską, poetycką… Nie dziwi mnie, że Miąższ wyróżniono na festiwalu FAMA. Aczkolwiek sklasyfikowanie muzyki zadaniem łatwym nie jest. Bo i czasem pobrzmiewa słoneczny luz rodem z Jamajki, gdy są dęciaki, bywa jazzująco. Kiedy jest spokojnie, akustycznie i do tego z zabawnym tekstem, można odnieść wrażenie, że Miąższ to młodszy brat Pogodno. Swoją ścieżką, Budyń z tegoż zespołu jest jednym z gości. Inni to chociażby Jacek Kleyff, Czesław Mozil i Antoni „Ziut” Gralak. Trudno tu pisać o jakichś potencjalnych przebojach. Miąższ to raczej piosenki do wsłuchiwania się, do zabawy z muzykami na żywo, nagrane z wykorzystaniem raczej nierockowego instrumentarium (m.in. piła, akordeon). Komiksy w książeczce świadczą o tym, że muzycy mają mocno odjechane poczucie humoru 😉 A muzycy Miąższ to: Joanna Zawłocka (wokal, talerze), Sebastian Pikula (gitary, akordeon, mandolina, harmonijka), Krzysztof Gadzało (kontrabas, piła, moog, butla gazowa! – serio, tak jest na digipackowym skrzydełku napisane).

 

frozen_bird_terrys_tale_okladkaPani, o doskonale kojarzącej się ksywce Lula (dla tych, co filmy Lyncha lubią), śpiewa w zespole Frozen Bird, który narodził się w 2009 roku. Jego główną postacią jest Radek Duda, grający na fortepianie, mbirze, harmonijce, kieliszkach, cymbałkach, dodający piosenkom elektronicznych smaczków. Oto, co Radek mówił w zapowiedzi krążka „Terry’s Tale”: „W 2009 roku narodziła się we mnie potrzeba stworzenia konceptualnego muzycznego spektaklu, gatunkowo osadzonego w rejonach realizmu magicznego. Wraz z muzyką powstała literacka opowieść. Koncepcja ta dojrzewała we mnie długo. Chciałem by utwory były proste harmonicznie, melodyczne, ale jednocześnie stylistycznie zróżnicowane. Może jest to chamber pop z elementami muzyki eksperymentalnej, sam nie wiem. Jest to na pewno dźwiękowa podróż do odbycia której zapraszam”.

Do zaproszenia się przyłączam, Sęk w tym, że ja też do końca nie wiem, jak to sklasyfikować, ale wiem na pewno, iż to płyta, której słuchać trzeba w skupieniu.

To jest coś niszowego, dla wybranych, zakręconych, szukających czegoś innego, niekonwencjonalnego. Muzyka jest raczej delikatna, mocno natchniona. Kompozycje starannie zaaranżowane. I, według zapowiedzi, układają się w koncept, historię. Wrażenie miałem takie podczas słuchania – to jakby ilustracja do offowego spektaklu teatralnego, kameralna, intymna. Świetnie sprawdza się w takiej konwencji Lula, śpiewająca w kilku językach, wcielająca się zarówno w zagubioną w melancholii kobietę, jak i kogoś na kształt femme fatale z artystycznej bohemy („Crystal Ball”), ludycznie zabawna („Bastards”), sennie kołyszącą (Lullaby”). Poza Radkiem i Lulą w nagraniach wzięli udział: Radek Polakowski (Gaamera, Pablopavo i Ludziki), Piotr Janiec (Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Trifonidis Free Orchestra), Hubert Zemler (Horny Trees, Incarnations, Natu, Ritmodelia). Bardzo dużo kolorów, układających się w niezwykle ciekawą mozaikę.

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: