Strona główna > Muzyka > Outsiters 19

Outsiters 19

Zbliża się trzecia dziesiątka cyklu „Outsiters”. Końcówkę drugiej wypełnią co najmniej cztery polskie zespoły – Hotel Kosmos, Zagadka Janusza Cz., Miąższ i Frozen Bird. W odcinku 19 rządzić będą dwa pierwsze zespoły.

Hotel Kosmos - Weird Polonia coverO płycie Hotel Kosmos już informowałem na łamach BWM. Zanim zabrałem się do dokładnego przesłuchania, widziałem już trochę recenzji w mediach. Co mnie cieszy, bo album „Weird Polonia” to znakomita produkcja! Niektórzy recenzenci narzekali na wokal. Ja nie mam do niego zastrzeżeń. Do muzyki dość delikatny, z lekka rozmarzony i nostalgiczny głos całkiem nieźle pasuje. I jaka to jest muzyka! Świetny alternatywny rock, trochę zimnej fali (część materiału nagrano w studiu z Grzegorzem Kaźmierczakiem z Variete), elektroniki, dużo fajnej przestrzeni. Nie ma jednego punktu odniesienia, co tylko dobrze świadczy o erudycji muzyków kwartetu. Zakochani w indie rocku, falach nowych i zimnych, dawnej elektronice, muzyce filmowej, progresie naprawdę powinni koniecznie się z tym albumem zapoznać. To prawie godzina świetnego grania, które nic a nic nie nuży.

Nie wiem, czy Hotel Kosmos ma jakiekolwiek ambicje, aby zaistnieć w mainstreamowych mediach, ale jeśli takowe mają, sugerowałbym radio edit znakomitego kawałka „Hermetyczne miejsca publiczne”. Notka od wydawcy, Wytwórni Krajowej, zawierała taki oto passus: „Odważnie obrali własną ścieżkę na pograniczu rocka i awangardy. Niespokojny słowiański duch nieustannie nawiedza pokoje Hotelu Kosmos, dewastując emocjonalnie swoich gości”. Mnie naprawdę zdewastowali bardzo mocno. Wszyscy grają po mistrzowsku, a gitarzysta to naprawdę ekstraklasa (te riffy w „Exit”!). Całość broni się doskonale. Są poza tym świetnie wplecione dodatki, jak dęciaki, we wspomnianym kilkanaście słów wstecz „Exit”. Frapujące teksty, z mocnym/ciekawym przekazem bez nadmiernego popisywania się słowami.

***

 

zagadka_janusza_cz_okladkaZagadka Janusza Cz. to kolejna produkcja ze stajni Oficyna Biedota, za której podesłanie podziękowania składam Młodemu! Płyta ma tytuł „Nieśmiała podróż do środka” i ukazała się w pierwszej połowie marca. Jak to czasem bywa z artystami z Biedoty, o ich istnieniu dowiaduję się, gdy szef podeśle materiał 😉 Tak było i tym razem. Muzyka Zagadki Janusza Cz. to dość pokręcone połączenie elektroniki, rocka niezależnego, dźwiękowych eksperymentów. Chwilami nasuwają mi się skojarzenia z Bielizną, w innym momencie z Variete. To granie raczej opldschoolowe, mocno zakorzenione w estetyce lat 80. XX wieku. Muza trochę mroczna, z delikatną dawką niepokoju. Pokręcone to jest w bardzo fajny sposób. Zarówno muzycznie, jak i tekstowo. „Nieśmiała podróż do środka” to 13 numerów, ale trzy ostatnie to dokonania muzyków z innych kapel – m.in. Bezdusza, Piloci Kokó, Profesor Wilczur. Jak zobaczyłem „figurki” muzyków w środku płyty, od razu skojarzyły mi się z niezapomnianym cyklem „Rzecz kultowa” Maurycego Gomulickiego, prezentowanym w dawnej, dobrej papierowej „Machinie”. Zaskoczyło mnie to, że Zagadka Janusza Cz. Istniała ponad 10 lat. Obecnie kapela jest w stanie zawieszenia działalności. Piosenki na „Nieśmiałą podróż do środka” nagrano na przełomie 2007/2008 roku, a muzycy wydali płytę własnym sumptem. Podobnie jak Młody mam nadzieję, że teraz jej siła rażenia będzie większa. I również nadzieję, że działalność zespół odwiesi. Jest w tym graniu coś pasjonującego, tajemniczego, transowego, hipnotycznego. Jak już się zacznie słuchać, ciężko się od tego uwolnić. Zdecydowanie polecam.

A za The Leszczer’s Młody obiecuję, że się wezmę, choć to jest zadanie naprawdę wymagające 😉

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: