Strona główna > Muzyka > Outsiters 18

Outsiters 18

outsiters

Nadrabiania zaległości ciąg dalszy. Może do końca świąt uwinę się z wszystkimi zaległościami 😉 Dziś czas na płytę, którą mam od dawna, słuchałem wielokrotnie i polecam bardzo – nowe Wu-Hae. A także zapowiadany już wielki temu, o dziwo także w mainstreamowych mediach, owoc szaleństwa Tomka Mądrego, czyli A Sea Ov Smoke.

 

wuhae_merrycrisis_okladka„Merry Crisis And A Happy New Fear” – to tytuł najnowszej płyty Wu-Hae. Płyty dla kapeli z Nowej Huty szczególnej, bo opisującej bez ogródek mierną kondycję polskiego muzycznego show-biznesu i muzyków własne z nim doświadczenia. Przyznam, że krążkiem zainteresował mnie Jacek Królik, który „sprzedał” mi już dość dawno newsa o tym, że nagrał na niego wszystkie gitary. Nie zdradzę chyba wielkiego sekretu pisząc, że świetny gitarzysta dodał, iż nagrania z facetami, którzy naprawdę sporo w życiu przeszli, były dla niego oczyszczającym i dającym inną energię doświadczeniem. W to wcale nie wątpię. I słychać, że z gitary Jacka wylewa się kapitalna, szczera moc, że pochłonęła go ta muza bez reszty. Choć tak krańcowo jest inna od tego, z czym Jacek na co dzień ma do czynienia. Piszę o tym, ponieważ w mediach, co zrozumiałe, wypowiadają się głównie Bzyk i Guzik, twórcy repertuaru.
Panowie napisali naprawdę świetny materiał, przesycony gorzką prawdą w tekstach, mający niesamowitego kopa. Sami go wydali, sami sprzedają, udowadniając, że jak się chce, naprawdę się da. Numery, jak „Fryderyki”, „Papierosy, telefony i klucze”, „Uciekaj stąd” są kapitalne. Fajnie byłoby, gdyby skład ze studia przenieść na koncerty, ale pewnie ze względu na liczne zobowiązania Jacka będzie to niemożliwe. Ale i tak mam wrażenie, bo jeszcze na żadnym koncercie promującym „Merry Crisis…” nie udało mi się być, że na żywo kawałki będą porażać znacznie skuteczniej niż z krążka. Zaskoczenie bardzo miłe. Płytę polecam, a zespołowi życzę, aby znalazła jak najwięcej odbiorców.

 

***

 

a sea ov smoke okładkaZ zupełnie innej bajki jest „usu” A Sea Ov Smoke. Tomasz Mądry (m.in. starsplanesandcircles) znany jest z zamiłowania do tworzenia niepokojących muzycznych pejzaży i takowy stworzył po raz kolejny. We współpracy ze znakomitymi kolegami po fachu: Eugene S. Robinson (wokal, Ox_bow), Łukasz Myszkowski (dźwięki i produkcja, Antigama), Adrian Northover (saksofon altowy i sopranowy), Jon Dobie (gitara), Sebastian Kucharski (bas, Ketha) oraz Krzysztof Lenard (perkusja). A także Agnieszki Zwary, do której strony link znajduje się w sekcji „Foto”, a która oprawiła materiał zdjęciowo (swoje dołożył też Maciek Janas z Ketha). „No thanks. Just listen”, napisał Tomek nietypowej, ręcznie wykonanej książeczce do tej trwającej zaledwie 23 minuty płyty. „Będąc pod sporym wpływem Sunn O))) postanowiłem stawić czoła kompozycji, która zamyka się nie w paru minutach, ale dwudziestu paru” – informował przed premierą Tomek. Słychać w tym wpływy mrocznych numerów wspomnianej kapeli O’Malleya, ale także etno, free jazzu, muzyki ilustracyjnej, mrocznej elektroniki, ambientu. Co jakiś czas mam okazję używać określenia „soundtrack do nieistniejącego filmu” i w przypadku A Sea Ov Smoke mam ku temu sposobność kolejną. Jedna kompozycja ma w sobie hipnozę, trans, które w połączeniu z nawiedzonymi słowami pochłaniają słuchacza całkowicie na te 23 minuty. Przenosimy się do krainy mrocznej tajemnicy, do krainy, w której królują niepewność i oczekiwanie w napięciu na to, co się za chwilę stanie. Jest jakby w leśnej chacie Windoma Earle’a nie odbywało się znęcanie nad Leo Johnsonem, lecz impreza z udziałem totalnych freaków, z których każdy co rusz wyskakuje z jakimś pokręconym pomysłem 😉 Gdyby David Lynch to usłyszał, byłby zachwycony i może zaproponował Tomaszowi współpracę 😉 Czego życzę, pozostając pod wielkim wrażeniem i w oczekiwaniu na kolejny owoc jego szalonej wyobraźni.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: