Strona główna > Muzyka > Psychodeliczna opera mydlana

Psychodeliczna opera mydlana

Płyta zespołu The Band Of Endless Noise miała koncertową premierę parę tygodni temu i pisałem o niej, ale że zespół zacny, a do tego nadesłał info jej premiery handlowej dotyczące, warto podzielić się nim ze światem. Zwłaszcza, że muzycy piszą też co nieco o swoich najbliższych planach. To pierwszy znak życia BWM. Za kilka chwil będą kolejne, powiązane z tym, co będzie się działo w Progresji. Stay tuned, untuned, czy jak tam jeszcze chcecie 😉

 

 

The Band Of Endless Noise powraca z albumem „The Blue Nun”!

 

Trzecia płyta zespołu The Band Of Endless Noise, zatytułowana „The Blue Nun” (z podtytułem „Psychedelic Soap Opera”) w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa Falami. W Stanach Zjednoczonych album wyda współpracująca z zespołem amerykańska wytwórnia Incomplete Records.

 

– The Blue Nun to osiem nowych kompozycji. Owoc trzech lat intensywnej pracy. Tradycyjnie graliśmy na gitarach, bębnach, instrumentach elektronicznych, śpiewaliśmy. Komponowaliśmy, programowaliśmy, improwizowaliśmy. Po raz pierwszy sami płytę nagraliśmy (duża w tym zasługa Tomka Gadomskiego) i zmiksowaliśmy. Wygląda na to, że wyszło bardziej piosenkowo niż do tej pory – mówi Andrzej Widota, wokalista zespołu.

 

Premierę koncertową płyta miała 8 listopada 2011 r., podczas wspólnego występu z legendarną grupą Faust na festiwalu Ars Cameralis w Katowicach. Premiera handlowa zapowiadana jest 9 stycznia 2012. Płytę promuje radiowa wersja utworu „Sugar” (teledysk na www.youtube.com/falamiwydawca ). Mastering nowej płyty wykonał Bob Weston, prawa ręka Steve’a Albiniego (pracowali razem m.in. nad „In Utero” Nirvany), muzyk grup Volcano Suns i Shellac.

– Pierwsze utwory na nową płytę powstały w czasie prób w Berlinie w maju 2010 roku: transowe aranżacje to właśnie efekt długich sesji w industrialnych przestrzeniach tego miasta. Materiał w pierwotnej formie grany był na koncertach, w trakcie których dojrzewał do takiej wersji, jaką można usłyszeć na Blue Nun. Na ostateczne brzmienie płyty wpłynęło również doświadczenie grania koncertów z muzyką na żywo do niemego filmu „Nanook of the North”, co zaowocowało m.in. powstaniem aranżacji instrumentalnych. Wreszcie zmienił się też nieco skład zespołu – pojawiły się żeńskie wokale i nowy perkusista – dodając muzyce nowej przestrzeni i akustyczno-elektronicznego beatu. Obecnie na koncertach staramy się czerpać z tych wszystkich doświadczeń, wprowadzając instrumentalne i wokalne improwizacje, szukając nowych harmonii i dysharmonii, często generowanych przez leciwe skądinąd syntezatory i generatory dźwięków – dodaje Adam Busuleanu (instrumenty klawiszowe).

 

The Band of Endless Noise od 2001 roku swoim konsekwentnym beatem realizuje drogę środka cenionej polskiej muzyki awangardowej. Popularność zdobył również za granicą. Poprzednie płyty dystrybuowane były w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej, a jego nagrania emitował w BBC legendarny prezenter radiowy John Peel. Płyty miały znakomite recenzje, zespół koncertował w Polsce i Europie, w tym na wielu ważnych festiwalach, m.in. Off Festival.

– W tej chwili staramy skupić się mocno na promocji nowego albumu i oczywiście organizacji koncertów. Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce z każdą płytą zaczyna się praktycznie wszystko od początku. Ale siłą BOEN jest nie tylko muzyka, lecz i zespół, jaki tworzymy. Gramy ze sobą dwadzieścia lat ;)) i pomimo że mieszkamy w Raciborzu, Warszawie i Berlinie, nie przeszkadza nam to aby wciąż mieć ogromną frajdę ze wspólnego tworzenia muzyki. Jesteśmy w tym autentyczni i wiemy, że odbiorcy muzyki to doceniają – podsumowuje gitarzysta Adam Sanocki.

„The Blue Nun” trafi do polskich sklepów 9 stycznia 2012 (dystrybucja: Sonic). Płytę wydano w oryginalnej szacie graficznej projektu Marty Strzody (Mamami Studio). Surowa, kartonowa okładka kryje w sobie niespodziankę, nawiązującą do podtytułu płyty i nasuwającą refleksję o czystości sztuki.

Najbliższy koncert: środa 14 grudnia na Falami Fest 2011 w Chorzowskim Centrum Kultury, obok Mirka Rzepy i Keira Is You (ul. Sienkiewicza 3, godz. 19, bilety tylko 5 zł).

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: