Strona główna > Muzyka > Ambientowo i ambitnie w synagodze

Ambientowo i ambitnie w synagodze

 

Newsik dzisiejszy – dotyczący ciekawego festiwalu z muzyką elektroniczną, daleką od mainstreamu. Rzecz dziać się będzie we Wrocławiu za nieco ponad tydzień. Zapraszam w imieniu organizatorów. Oficjalna nazwa imprezy – Festiwal Ambientalny 2011.

Festiwal Ambientalny 2011

3-4 Grudnia 2011

Synagoga Pod Białym Bocianem

Wrocław

Festiwal Ambientalny to dwa dni z ambitną i awangardową muzyką elektroniczną. Stylistycznie osadzony na pograniczu ambientu, muzyki elektroakustycznej, eksperymentalnej i minimalu prezentuje nietuzinkowych artystów wraz z ich osobliwym podejściem tak do formy muzycznej jak i jej treści oraz faktury. Tegoroczna edycja to już czwarta (a druga międzynarodowa), której niewątpliwymi gwiazdami będą jedni z głównych przedstawicieli gatunku Tim Hecker oraz Murcof. Zagraniczną część programu dopełniają Hecq oraz Tilman Ehrhorn. Rodzimą scenę reprezentować będą Stendek (który wystąpi w towarzystwie VJ-a Hertzshmertza) oraz tworzony przez duet Konrad Kucz, Mateusz Kwiatkowski projekt SYMPHONY.

W 2011 roku Festiwal Ambientalny przenosi się z przestrzeni klubowej do pięknych sakralnych wnętrz Synagogi pod Białym Bocianem. Organizatorem Festiwalu jest Wrocławski Klub FORMATY.

***

Artyści:

TIM HECKER

Tim Hecker to kanadyjski muzyk i „artysta dźwięku”, urodził się w Vancouver. Od 1996 roku zrealizował szereg nagrań dla wytwórni takich jak: Kranky, Alien8, Mille Plateaux, Room40, Force Inc, Staalplaat i Fat Cat. Jego dzieła są opisywane jako „strukturalny ambient”, „plamy dźwiękowe” i „katedralna muzyka elektroniczna”. Jednakże Hecker podkreśla, że przez większość czasu skupia się na odkrywaniu i krzyżowaniu szmerów, dysonansów i melodii, które mają zbliżyć słuchacza do dogłębnego przeżycia jego muzyki która ma zabarwienie zarówno emocjonalne jak i psychiczne.

„New York Times” opisał jego muzykę jako „złowrogie i abstrakcyjne dzieła, w których ze statycznego, sub-basowego dudnienienia powoli wyłaniają się „nuty” i akordy niczym szczeliny w ziemi, czekające aby pochłonąć je w całości”.

Jego wydana w 2006 roku płyta „Harmony In Ultraviolet” zdobyła uznanie krytyki, w tym jest także uznawana przez Pitchfork jako najlepsze nagranie 2006 roku. „Radio Amor” został również uznany przez magazyn „WIRE” za album „kluczowy” dla roku 2003. Jego działalność to także zamówienia na potrzeby tańca współczesnego, instalacji typu Sound-Art jak również różnych pism. Obecnie mieszka w Montrealu.

www.sunblind.net

www.myspace.com/rainbowbloodx

———————————————————————

MURCOF

Świat dźwięków MURCOF-a to fuzja niepokojącej elektroniki oraz brzmień klasycznych i analogowych. Jest on bardzo nowoczesnym kompozytorem, który tworzy na pograniczu minimalizmu, post modernizmu oraz muzyki barokowej, kreując muzykę poruszającą serce i umysł. Jego twórczość można porównać do takich kompozytorów, jak Arvo Pärt, Henryk Mikołaj Górecki i Giya Kancheli.

Twórczość Murcofa opiera się na dziecięcej fascynacji muzyką klasyczną sprzed XX wieku, nastoletnim zamiłowaniu do pionierów muzyki elektronicznej takich, jak Jean Michel Jarre i Tangerine Dream, jak również na eksperymentach z muzyką noise z czasów doom-awangardowego projektu Elohim. Wydał trzy albumy, które spotkały się z uznaniem krytyków oraz EP-kę w wytwórni Leaf. Przełomowy dla Murcof-a album „Martes” (2002) jest uznanym klasykiem w dziedzinie minimal electronic. W aktualnym okresie jego twórczości wszystkie te elementy, zlewające się w monumentalne konstrukcje dźwiękowe, płynnie łączą ze sobą brzmienia akustyczne, analogowe oraz cyfrowe.

Występował na żywo między innymi w Greenwich Planetarium, na Montreaux Jazz Festival, Sonar Festival występując z artystami takimi, jak Eric Truffaz czy pianista Francesco Tristano. W 2008 występował z projektem OCEANO we współpracy z grupą BCN216. Oprawą wizualną tego przedsięwzięcia była instalacja świetlna Flicker.

www.murcof.com

www.myspace.com/murcof

——————————————————————————

HECQ

Hecq to Ben Lukas Boysen – kompozytor, muzyk i producent. Mieszka i pracuje w Berlinie, wydaje dla takich wytwórni, jak Kaleidoskop, Hymen Records czy Ad Noiseam. Jego dotychczasowe nagrania i remiksy charakteryzuje rozmach i różnorodność stylistyczna, choć tworzy muzykę elektroniczną, przesiąkniętą technologią, zawsze słychać w niej „ludzki pierwiastek” i siłę uczuć. Aktualnie HECQ promuje swoją świeżo wydaną, entuzjastycznie przyjmowaną płytę „Avenger”.

www.hecq.de

soundcloud.com/hecq

———————————————————————————-

TILMAN EHRHORN

Producent, kompozytor, muzyk /saksofon/ oraz realizator dźwięku.  Oprócz nauczania (m.in.) jazzu i pracy w teatrze oraz produkcji radiowo-telewizyjnej Tilman funkcjonuje jako kompozytor oraz wykonawca muzyki w klubach i festiwalach muzycznych na całym świecie. Zanim ukończył uczelnie muzyczne w Holandii oraz w Niemczech brał także lekcje muzyki u renomowanych artystów jazzu w Nowym Jorku, jak również w Europie. Współpracował z takimi zespołami, jak: NDR Bigband, Hamburger Sinfoniker, L’Atelier d’Orchestre i muzykami jak Wayne Shorter, Brian Blade, Nils Wogram, Albert Mangelsdorff. Ostatnio głównie skoncentrował się na projekcie solowym na bazie muzyki elektronicznej, nadal pracując jako muzyk jazzowy. Od  czasu, gdy samplery i syntezatory są dla niego jedynym źródłem dźwięku, ewoluował w wyjątkowy sposób w stronę jazzu i muzyki improwizowanej. Oprócz wpływów współczesnej muzyki elektronicznej właśnie nowoczesny jazz jest ważnym źródłem inspiracji dla jego kompozycji.

 

www.tilmanehrhorn.com

www.myspace.com/tilmanehrhorn

 

——————————————————————————

 

SYMPHONY – Konrad Kucz, Mateusz Kwiatkowski

 

Konrad Kucz – Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 25 lat związany ze sceną minimal ambient. Autor okładek płytowych, a także oprawy muzycznej czołówek programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych i sztuk teatralnych. Znany z zespołu Futro. Członek industrialnej grupy Nemezis. Na swoim koncie ma współpracę między innymi z Justyną Steczkowską, Noviką oraz Karoliną Kozak. W 2009 roku nawiązał współpracę z Gabą Kulką, czego bezpośrednim efektem było wydanie wspólnej płyty „Sleepwalk”.

 

Mateusz Kwiatkowski, rocznik 1982.  Wiolonczelista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konserwatorium Muzycznego w Maastricht, Akademii Muzycznej w Hanowerze i Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej. Jako solista i kameralista występował w większości krajów europejskich, biorąc udział w festiwalach takich, jak Kunstdagen Wittem, Braunschweig Classic, Gosslar Musicfest, Festiwal 4 Kultur w Łodzi, Festiwal Muzyki Improwizowanej w Maastricht. Zainteresowania Mateusza Kwiatkowskiego obejmują zarówno muzykę poważną, jak i jazzową oraz awangardową, którą wykonuje na pięciostrunowej wiolonczeli. Był twórcą i liderem kwintetu jazzowego Future Background Association wykonującego kompozycje jazzowe inspirowane muzyką Igora Strawińskiego i Steve’a Colemana z elementami polskiej muzyki ludowej, z którym wystąpił m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi oraz członkiem zespołu Mała Rzecz, a Cieszy, wykonującego muzykę awangardową. Uczestniczył również w Festiwalu Muzyki Improwizowanej Maastricht 2004 i Festiwalu Muzyki Koreańskiej Maastricht 2005, podczas którego wykonał siedem etiud na wiolonczelę solo i trio fortepianowe Isanga Yuna.

 

www.kucz.net

 

—————————————————————————

 

Stendek + VJ Hertzshmertz

 

Stendek – Projekt audiowizualny Macieja Wojcieszkiewicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. W muzyce Maćka słychać inspiracje ambientem, hip hopem, minimalem oraz IDM. Występy na żywo często są wzbogacone o wizualizacje autorskie lub też miksowane na żywo przez zaproszonych vidżejów. Stendek wydał trzy EP-ki dla netlabeli Equaliteq, Phatt oraz Qunabu. W lutym tego roku ukazał się jego album dla brytyjskiej wytwórni NOECHO Records. Współpracuje z grupą STYLON oraz WEF (Warsaw Electronic Festival). Utwory Maćka znalazły się na kompilacjach wydanych przez Warsaw Electronic Festival „NEW WAVES 2009”, „One Small Step” oraz „Unknow Points 2010”. Stendek wystąpił na większości ważniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce takich, jak Selector Festival w Krakowie, Plateaux Festival w Toruniu, Ambient Festival w Gorlicach, Vivisesja w Poznaniu czy Digitalia w Szczecinie.

 

soundcloud.com/stendekaudio

 

Hertzshmertz – powstał w 2010 roku, projekt Agaty Królak, absolwentki grafiki na gdańskiej ASP. W swoich wizualizacjach bazuje na miksowaniu krótkich animacji poklatkowych, w których główną rolę odgrywają surowe, naiwne formy oraz prosty, intensywny kolor. (AVEKARNAWAŁ)

 

bunuelspal.eu

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: