Strona główna > Muzyka > Dobry duch w Trójce

Dobry duch w Trójce

Właśnie otrzymana wiadomość o koncercie w PR 3 zespołu Duch. Spokojnie, duch to jest dobry, jak zapewniają ci, którzy dobrze go znają. Aczkolwiek do filmu o złym Nosferatu muzykę podkładał nie tak dawno 😉 Kto może, niech idzie, a żałować nie będzie, o czym powinny przekonać dołączone do wiadomości pliki wideo. Muza frapująca bardzo, przyznać musicie.

Strasznie dobry DUCH

Zespół DUCH zyskał uznanie jury podczas IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia”, organizowanego w ramach Festiwalu Twórczości „Korowód” w Krakowie. Wyróżnienie zdobyte podczas przeglądu zaprowadziło DUCHa do Studia im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radio, gdzie zespół wystąpi w niedzielny wieczór (20 listopada). Dzień wcześniej, DUCH przedstawi mrożącą krew w żyłach historię Nosferatu.

W sobotę, 19 listopada, skromny, otoczony parkiem, umiejscowiony w cichej dzielnicy Krakowa Dwór Czeczów zamieni się w Straszny Dwór. Zespół DUCH przedstawi jeden z pierwszych horrorów kina „Nosferatu – symfonia grozy”, wykonując na żywo swój specjalnie skomponowany soundtrack do czarno-białego niemego obrazu o wampirze, hrabim Orloku. Prezentacja „Nosferatu” odbędzie się w ramach Przeglądu „Patrz i Słuchaj” (DUCH wystąpi ok. godz. 20, wstęp wolny). Oprócz instrumentalnej muzyki filmowej, DUCH wykona też kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty, w tym singel „Czarne koła”.

W niedzielę, 20 listopada, DUCH weźmie udział w koncercie laureatów „Piosenkarni”. Zespół wystąpi w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce tuż po godz. 20. „Czarnych kół” będzie można posłuchać na żywo na antenie PR 3. Ważnym wydarzeniem będzie też grudniowy koncert w krakowskim klubie Rotunda. 11 grudnia zespół, którego brzmienie wzbogaci kwartet smyczkowy, wystąpi obok energicznych Pchełek.

***

Relacja z koncertu DUCHA podczas finału „Piosenkarni”, Kraków, PWST, 12 listopada 2011:

***

Teledysk „Czarne koła”:

 

***

 

Fragment „Nosfertatu – symfonia grozy”, muzyka zespołu DUCH:

***

Informacje o koncertach i aktualnych wydarzeniach DUCHa można znaleźć na oficjalnej profilu Facebook.

***

DUCH

Zespół DUCH powstał na początku 2010 roku w Krakowie. Grupa skupiła młodych muzyków, których twórczość opiera się na gatunkach muzyki alternatywnej, głównie trip-hopie, nadając muzyce akustycznej nowy wymiar.

DUCH łączy w sobie klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym mocnym brzmieniem, stylistyką i ekspresją sceniczną. Zespół znalazł idealny sposób na pogodzenie inspiracji twórczością kompozytorów muzyki klasycznej – Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara – z fascynacją brzmieniem i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej, jak Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher, U.N.K.L.E., czy Massive Attack.

13 lipca 2011, w warszawskim klubie Sen Pszczoły odbyła się premiera debiutanckiego albumu DUCHa. Trasa promocyjna zatytułowana „Duch de Pologne” objęła kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Polski. Odwiedzając fanów w całym kraju, DUCH przemierzył blisko 40 000 km.

W niecały miesiąc później, w sierpniu 2011, premierę miał pierwszy teledysk DUCHa do utworu „Czarne Koła”. Za reżyserię i zdjęcia do wideoklipu odpowiedzialni byli w głównej mierze liderzy zespołu – Piotr Aleksander Nowak i Stanisław Słowiński. Główną rolę DUCH powierzył kompozytorowi z Nowego Jorku, Michałowi Szostało, w filmie wystąpili też fani zespołu.

28 października 2011, DUCH nagrał swoje pierwsze koncertowe DVD. Zespół wystąpił dla małej publiczności – zaproszeni słuchacze przybyli na koncert z własnymi lampkami tworząc niepowtarzalny klimat. Na scenie pojawili się też goście specjalni: Joanna Słowińska (wokal), Indo z hip-hopowej grupy GadaBit, Leszek „Hefi” Wiśniowski (flet) i Karol Śmiałek (wokal). Nagrania dokonano w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stp. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Wzorem Radiohead i innych zespołów, zespół chce udostępnić materiał w całości w formie cyfrowej za darmo w internecie.

Zespół DUCH wystąpił m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (SlotArt Fest 2011, Slot Fest „O Wschodzie”, Festiwalu Rozstaje 2011. DUCH jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” (2010 i 2011), festiwalu FAMA, festiwalu Talenty Małopolski, Otwartego Przeglądu Artystów Kreatywnych „Na Opak”.

***

Skład zespołu DUCH:

Regina Bogacz – wokal

Piotr Aleksander Nowak – gitara, lider zespołu

Stanisław Słowiński – skrzypce

Patrycja Brzukała – altówka

Natalia Orkisz – wiolonczela, drugi wokal

Łukasz Madej – kontrabas

Wiktor Machowski – cajon, instrumenty perkusyjne

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: