Strona główna > Muzyka > Orange The Juice ze zdolnym jazzmanem

Orange The Juice ze zdolnym jazzmanem

Orange The Juice, fot. Dawid Parus

I na dobranoc miły newsik z obozu Orange The Juice. Jak zwykle podsyłał Daniel, któremu jak zwykle wdzięczny za pamięć jestem 🙂

Maciej Obara wziął gościnny udział w sesji nagraniowej drugiej płyty zespołu Orange The Juice, zatytułowanej „The Messiah Is Back”. Ta część sesji miała miejsce w jednej z sal Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Maciej Obara to jeden z najzdolniejszych i świadomych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Już w czasie studiów założył własny zespół: Maciej Obara Trio, który odniósł wiele sukcesów i od razu zajął istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych. W późniejszym okresie znaczący wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko. Muzyk zaprosił go do kilku swoich kluczowych projektów m.in. „Tomasz Stanko Special Project” podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron, czy projektu „New Balladyna Quartet”.

Druga płyta Obary, „I Can Do It”, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem środowiska jazzowego i krytyki, a o jej sukcesie może świadczyć chociażby recenzja Tomasza Stańko: „Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (…) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna”.

W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt „Obara Special Quartet”, do którego zaprosił czołówkę nowojorskiej awangardy muzycznej działającej w „School Of Improvisational Music”: Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr). W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie, zatytułowaną ”Four”, w studiu Systems Two na Brooklynie. Podróż do Nowego Jorku zaowocowała również nagraniem drugiej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosi nazwę MaMuGe 3 i w listopadzie 2010 debiutancki album został wydany przez oficynę Ars Cameralis Records. W tym samym czasie muzycy zagrali także trasę promującą płytę w Polsce i poza jej granicami.

Maciej Obara był także nominowany w tym roku do Fryderyka w kategorii „Jazzowy Muzyk Roku”.

Fragmentów utworów zarejestrowanych podczas wspomnianej sesji można posłuchać na tej stronie. Z kolei na tej witrynie zamieszczono krótki film dokumentujący proces rejestracji partii Macieja Obary, które będą wykorzystane na drugiej płycie grupy Orange The Juice, zatytułowanej „The Messiah Is Back”.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: