Strona główna > Film, Muzyka > Topor i święta

Topor i święta

Mini-remont łazienki zakończony, totalne zmęczenie posprzątaniowe zwalczone, można wrócić do pisania. To chyba wychodzi mi lepiej niż sprzątanie 🙂 Na pierwszy strzał informacje przesłane przez znajomych, dotyczące ich, bądź ich znajomych projektów artystycznych. Daniel Naborowski pisze o trupie Minimatikon, zaś Magda Kujawska o występie ze świętami Bożego  Narodzenia w tle, z udziałem nie byle kogo, bo Grażyny Łobaszewskiej i Miecza Szcześniaka. Newsy poniżej, zaś własne refleksje na tematy muzyczno-filmowo-książkowe zapowiadam być może jeszcze dziś w nocy.

Minimatikon z francuskimi piosenkami Rolanda Topora

Trupa Minimatikon będzie odpowiedzialna za oprawę muzyczną koncertu francuskich piosenek aktorskich Rolanda Topora w ramach projektu zatytułowanego „Tango w Muzeum Okropności”. Zespół na tę okazje przygotuje zupełnie nowe aranżacje utworów wykonywanych przez m.in. Pasquale D’inca.

Projekt „Tango w Muzeum Okropności” ma na celu popularyzacje kultury francuskiej w bardzo szerokim zakresie działań. Poza koncertem z piosenkami Topora, będą prowadzone także warsztaty plastyczne oraz warsztaty wokalno-aktorskie. Sam koncert, który odbędzie się w  Stalowej Woli we wrześniu, zostanie nagrany i wydany w postaci pamiątkowych płyt CD. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Unię Europejską w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Autorkami projektu z piosenkami Topora są dwie śpiewające aktorki związane ze stalowowolskim Teatrem Okna: Monika Janik i Basia Gałczyńska. Obie grały i śpiewały już w spektaklach według tekstów m.in. Topora, Żeleńskiego, Tuwima, Witkacego, Gellmana, czy Cortazara. Obie również miały krótkie epizody związane z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma. „Wybrałyśmy Topora, ponieważ miałyśmy z nim styczność w Teatrze Okna. W jego twórczości mamy do czynienia z syntezą sztuk” – mówi Basia Gałczyńska, jedna z pomysłodawczyń projektu. „Topor fenomenalnie łączy teatr, muzykę i rysunek. Dla nas jest to szalenie ciekawa twórczość” – dodaje.

Przypomnijmy, iż Minimatikon, to wcielenie zespołu Orange The Juice w składzie poszerzonym o dwóch muzyków. Kolektyw skupia się na tworzeniu muzyki typowo ilustracyjnej. Zespół ma już na swoim koncie stworzenie soundtracku do klasycznego horroru „Gabinet Doktora Caligari” z 1920 roku w reżyserii Roberta Wiene. Muzyka grupy od lipca ubiegłego roku jest oficjalnym soundrackiem towarzyszącym regularnym studyjnym projekcjom tego filmu w Polsce.

Próbek muzyki stworzonej przez Minimatikon do „Gabinetu Doktora Caligari” można posłuchać pod adresem: www.myspace.com/minimatikon.

„Gdzie się spełnił cud…”

Aktorka Alicja Gałązka i wokalistka Magdalena Kujawska są pomysłodawczyniami projektu świątecznego „Gdzie się spełnił cud…”. Jak zapowiadają, będzie to: „Niezwykłe widowisko wypełnione po brzegi magią świąt Bożego Narodzenia”. Gośćmi specjalnymi będą wybitni polscy artyści – Grażyna Łobaszewska i Mietek Szcześniak.

„Gdzie się spełnił cud…” to wyjątkowe połączenie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek oraz poetyckich tekstów, które wspólnie tworzą niezapomniany muzyczny spektakl. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem grupy utalentowanych artystów – aktorów, wokalistów i instrumentalistów – absolwentów szkół artystycznych i laureatów wielu prestiżowych festiwali, na co dzień współpracujących z czołówką polskiej sceny. Ponadto podczas spektaklu wystąpią goście specjalni, wspaniali wokaliści – Grażyna Łobaszewska i Mieczysław Szcześniak.

Podczas programu będzie można usłyszeć 14 polskich kolęd i pastorałek w nowoczesnych aranżacjach, w których tradycyjne melodie zostały doprawione szczyptą muzyki gospel, soul, funk, a także rytmami latynoamerykańskimi. Każdy utwór będzie poprzedzony poetyckimi tekstami, prezentowanymi przez parę aktorów. Całość stworzy niezapomniane świąteczne widowisko zbudowane poprzez wyjątkową kompilację słów i dźwięków.

Pomysł na stworzenie świątecznego projektu powstał w głowach aktorki Alicji Gałązki i wokalistki Magdaleny Kujawskiej. Jego pierwsze zalążki zaczęły kiełkować ponad pięć lat temu, kiedy obie współtworzyły program kolędowy, prowadzonego przez Magdę Chóru Gospel „La Vie”. W 2010 roku, przy licznym wsparciu przyjaciół, to co początkowo było skromnym koncertem kolęd staje się świątecznym widowiskiem na najwyższym poziomie.

Oto artyści biorący udział w projekcie „Gdzie się spełnił cud…”:

Goście specjalni:

Grażyna Łobaszewska

Mieczysław Szcześniak

Prowadzący:

Alicja Gałązka

Artur Nełkowski

Wokaliści:

Magdalena Kujawska

Aleksandra Nowak

Katarzyna Rościńska

Mateusz Krautwurst

Nick Sinckler

Piotr Dymała

Instrumentaliści:

Grzech Piotrowski – saksofon

Mateusz Smoczyński – skrzypce

Przemysław Raminiak – instr. klawiszowe

Łukasz Zitans – gitara

Paweł Puszczało – gitara basowa, kontrabas

Łukasz Sobolak – perkusja

W przypadku zainteresowania projektem można kontaktować się z:

Magdaleną Kujawską – tel. +48 605 675 206

Alicją Gałązką – Tel. +48 506 706 796

Kontakt e-mail: gdziesiespelnilcud@gmail.com

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: